قطب نما
قطب نما وسیله كوچكی است به اندازه ساعت جیبی و یا كمی بزرگتر و مانند آن دارای صفحه مدرج و عقربه است. صفحه مدرج آن از صفر تا 360 یا 400 گراد و یا 6400میلیم تقسیم بندی می‌شود. قطب نما وسیله كوچكی است به اندازه ساعت جیبی و یا كمی بزرگتر و مانند آن دارای صفحه مدرج و عقربه است. صفحه مدرج آن از صفر تا 360 یا 400 گراد و یا 6400میلیم تقسیم بندی می‌شود. 

img/daneshnameh_up/5/51/COMPASS.GIF

طرز كار قطب نما

عقربه قطب نما هنگام باز نمودن درب آن ، آزاد شده و حول محور خود می‌چرخد و سپس به علت نیروی مغناطیسی كره زمین همیشه در یك جهت معین كه همان قطب شمال مغناطیسی است می‌استد و آن را به ما نشان می‌دهد. عقربه مذكور هیچگاه اشتباه نمی‌كند، مگر آنكه در نزدیكی اشیای آهنی یا فولادی و یا كابلی قرار گرفته باشد. بنابراین ، هنگام استفاده از قطب نما بایستی مطمئن شویم كه از اشیای انحراف دهنده آن ، بطور كلی دور است. تصویر

كاربردهای قطب نما

  • به كمك قطب نما می‌توانیم گرای مغناطیسی كلیه امتدادهای مورد نظر را اندازه گرفته و با در دست داشتن گرای مغناطیسی یك امتداد ، جهت یابی بكنیم.

  • در كشتیها و هواپیماها برای جهت یابی از آن استفاده می‌شود.

  • در صنایع نظامی كاربرد وسیعی دارد از جمله دیده‌بانها در مناطق عملیاتی به كمك آن جهت یابی می‌كنند.

  • در صنایع مخابرات ، كارهای پژوهشی و ساختمان قبله نماها بكار برده می‌شود.تصویر

قطب نمای پیشرفته

قطب نماهای پیشرفته كه بیشتر در صنایع مخابرات و امور نظامی بكار برده می‌شوند، مجهز به سلولهای شب نما می‌باشند كه حتی در تاریكی شب عمل جهت نمایی را صورت دهند. این نوع قطب نماها در دوربینهای دو چشمی نظامی ، تانكها ، نفربرها و حتی در ساختمان برخی خودروهای پیشرفته نیز بكار می‌رود. از قطب نماهای پیشرفته در اندازه گیری طول جغرافیایی و عرض جغرافیایی محل نیز استفاده می‌كنند كه در نقشه خوانی ، پیاده سازی عملیات نظامی ، دیده بانی در مناطق جنگی و ... نقش تعیین كننده دارند.

منبع: رشدبا تشکر از

http://www.hupaa.com

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 7 دی 1390    | توسط: puma m h    |    | نظرات()