2012 سالی پر از هیجانات فضایی
با وجود پایان برنامه شاتلهای ناسا، سال 2012 چه از طریق فضاپیماهای روباتیك و سرنشین‌دار دولتی و چه خصوصی، سال پر سفری به فضا بوده كه با اولین ورود ماموریت باربری صنعت تجاری به ایستگاه فضایی بین‌المللی همراه خواهد بود.با وجود پایان برنامه شاتلهای ناسا، سال 2012 چه از طریق فضاپیماهای روباتیك و سرنشین‌دار دولتی و چه خصوصی، سال پر سفری به فضا بوده كه با اولین ورود ماموریت باربری صنعت تجاری به ایستگاه فضایی بین‌المللی همراه خواهد بود.به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حالی كه چین قصد دارد اولین سكنه جدیدترین آزمایشگاه فضایی خود را به فضا بفرستد، كاوشگرهای جدید ناسا نیز به ماه و سیاره مریخ وارد خواهند شد. سایت «اسپیس» در گزارشی به 12 ماموریت قابل پیش‌بینی سال 2012 اشاره كرده است. 

 پرتاب اولین فضاپیمای تجاری به ایستگاه فضایی بین‌المللی

در پی پایان برنامه 30 ساله شاتل، ناسا به تشویق شركتهای خصوصی برای ساخت فضاپیماهایی پرداخته كه قادر به ارسال محموله و سكنه به ایستگاه فضایی هستند.

در سال 2012 اولین نمونه این فضاپیماها از سوی شركت تجاری اسپیس‌ایكس به سوی ایستگاه فضایی پرتاب خواهد شد. كپسول فضایی دراگون قرار است بر روی موشك فالكون 9 در تاریخ هفت فوریه به سوی آزمایشگاه مداری پرواز كند. چند روز بعد آن و با نزدیك شدن این فضاپیما به ایستگاه، سكنه حاضر در آن با بازوهای روباتیك این فضاپیما را گرفته و در ایستگاه مستقر خواهند شد.

فضاپیمای خصوصی دیگری موسوم به «سیگنوس (Cygnus) ساخت شركت اوربیتال ساینسس قرار است در ماه مه بر روی موشك تائوروس این شركت به فضا پرتاب شود.

 پرواز فضاپیمای زیر مداری ویرجین گالكتیك

از دیگر عرصه‌های رو به رشد پرواز فضایی تجاری، صنعت گردشگری فضایی زیر مدار زمین است كه شركت ویرجین گالكتیك از پیشتازان آن به شمار می‌رود. این شركت قرار است در ازای بلیتهای 200 هزار دلاری به انتقال مسافران علاقه‌مند به مدار زیر زمین بپردازد.

فضاپیماهای اسپیس‌شیپ 2 و وایت‌كینگ 2، تا كنون چند پرواز آزمایشی بدون موتور را انجام داده‌اند. زمان اولین پرواز موتوردار آنها هنوز تعیین نشده اما كارشناسان امیدوارند كه موتور فضاپیمای اسپیس‌شیپ 2 در سال 2012 روشن شود چرا كه گام مهمی در مسیر گردشگری فضایی محسوب می‌شود.

 ایستگاه فضایی سرنشین دار چین

چین كه به یك كشور روبه‌رشد در فضا تبدیل شده، در حال كار بر روی ایستگاه فضایی سرنشین‌دار خود است. در سال جاری این كشور اولین مدل آزمایشی ایستگاه فضایی خود را به فضا فرستاده و اولین ملاقات مداری و ورود به ایستگاه را به خوبی اجرا كرد.

مدل تیانگونگ یك كه در اواخر ماه سپتامبر پرتاب شده، هنوز در فضا به سر می‌برد. ماموریت روباتیك شنژو8 در اواخر ماه اكتبر برای ملاقات با این ایستگاه به فضا پرتاب شده و پس از چندین بار دیدار، در ماه نوامبر به سوی زمین بازگشت.

ماموریت‌های ورود به ایستگاه بعدی كه این مهارت اساسی برای ساخت یك ایستكاه فضایی را ارتقا خواهد بخشید، شنژو 9 و شنژو 10 خواهند بود كه حداقل یكی از آنها سرنشین‌دار است.

 ورود كاوشگر گریل ناسا در ماه

ناسا در 10 سپتامبر فضاپیمای 496 میلیون دلاری گریل را در ماموریتی برای نقشه‌برداری از گرانش ماه و آشنایی با سطح داخلی و ساختار ماه به سوی این قمر طبیعی زمین پرتاب كرد.

این كاوشگرهای دوقلو قرار است در روز سال نو میلادی به مقصد خود وارد شوند. آنها برای سه ماه در مدار ماه باقی مانده و میدان گرانشی آن را با سنجش تغییرات ریز در فاصله بین دو كاوشگر پیگیری خواهند كرد.

 پرتاب فضاپیمای خورشیدی

LightSail-1 كه یك فضاپیمای خورشیدی بدون سرنشین بوده، توسط شركت پلانتری سوسایتی ساخته شده كه با استفاده از پرتوهای خورشیدی با سرعت بیشتری می‌تواند فاصله‌های دورتری را به نسبت نیروی محركه ستنی طی كند. LightSail-1 اولین فضاپیما از سه آزمایش برنامه‌ریزی شده این فناوری در سال 2012 محسوب می‌شود.

این فضاپیما از سه فضاپیمای مكعبی شكل كوچك تشكیل شده كه به چهار بادبان مثلثی مایلار مانند یك بادبادك متصل هستند. این دستگاه برای تامین نیروی خود كاملا بر نور خورشید تكیه دارد.

 شروع سفر دوم فضاپیمای داون به مقصد سیارك دوم

كاوشگر داون ناسا كه در سال 2007 به فضا پرتاب شده، از ژوئیه 2011 به دور سیارك وستا چرخیده و تصاویر ارزشمندی از آن ارسال كرده است. وستا دومین سیارك بزرگ حاضر در كمربند سیاركی میان سیاره مریخ و مشتری است. در ماه ژوئیه 2011 این فضاپیمای 466 میلیون دلاری قرار است سیارك وستا را به مقصد سیاره كوتوله سرس كه بزرگترین جسم آسمانی حاضر در این كمربند سیاركی است، ترك كند. هدف این ماموریت، ‌مطالعه این سنگهای آسمانی برای دستیابی به سرنخهایی از تاریخ منظومه شمسی و شكل‌گیری سیارات است.

 ورود مریخ‌نورد كنجكاوی به سطح سیاره مریخ

كاوشگر غول‌پیكر كنجكاوی ناسا كه محور مركزی ماموریت آزمایشگاه علمی مریخ به شمار می‌رود، قرار است در اوائل ماه اوت وارد این سیاره سرخ‌رنگ شود.

كاوشگر 205 میلیارد دلاری ناسا در ماه نوامبر به مقصد مریخ پرتاب شد. كنجكاوی، بزرگترین و پیچیده‌ترین مریخ‌نورد تاكنون است كه به 10 ابزار تحقیقاتی علمی برای جست‌وجوی نشانه‌های احتمالی حیات بر روی مریخ مجهز است.

فرود كنجكاوی بسیار پیچیده و بی‌سابقه بوده و قرار است توسط یك جرثقیل آسمانی بر روی سطح مریخ فرود آید.

 آزمایشات فرود هواپیمای فضایی دریم‌چیسر

دریم‌چیسر یك هواپیمای فضایی خصوصی شركت سیرا نوادا است كه با هدف انتقال فضانوردان ناسا به ایستگاه فضایی طراحی شده است.

 

این هواپیما برای این منظور بر روی موشك اطلس پنج سوار خواهد شد اما پیش از آن شركت سیرا نوادا قصد دارد در تابستان آینده چند پرواز آزمایشی نزدیك به زمین را بر روی دریم‌چیسر انجام دهد.

در اولین پرواز آزمایشی، این هواپیما بر روی فضاپیمای وایت‌نایت دو ویرجین گالكتیك به بالا برده شده و سپس به پائین رها می‌شود تا بتواند بصورت بدون موتور برای آزمایش قابلیت‌های فرود آن در زمین بنشیند.

 فرود هواپیمای فضایی سری نیروی هوایی آمریكا

نیروی هوایی آمریكا در حال حاضر یك فضاپیمای جاسوسی سری موسوم به X-37B در مدار دارد كه در ماه مارس بر روی یك موشك اطلس پنج به فضا پرتاب شد. اگرچه ماموریت این فضاپیما در ابتدا برای 9 ماه برنامه‌ریزی شده بود، اما انتظار می‌رود كه در فرودی سری در اوایل 2012 وارد زمین شود.

احتمال این موضوع نیز وجود درارد كه نیروی هوایی یك نسخه دیگر از این فضاپیمای آزمایشی را در سال 2012 به فضا بفرستد. جزئیات زیادی از این خودرو منتشر نشده اما قرار است یك بستر پیش‌ساخت روباتیك طولانی‌مدت برای فعالیت‌های این نیرو در فضا باشد. همچنین محموله X-37B محرمانه باقی مانده است.

 نصب ابزارهای جدید در ایستگاه فضایی بین‌المللی

اگرچه ایستگاه فضایی اكنون عملا تكمیل شده اما هنوز به تجهیزات و ابزارهای جدید نیاز دارد. این آزمایشگاه مدارگرد 100 میلیارد دلاری، كار مشتركی از آمریكا، روسیه، سازمان فضایی اروپا، ژاپن و كانادا است.

در می 2012 ،‌ روسیه مدل آزمایشگاه چند منظوره نائوكای خود را به ایستگاه فضایی اضافه خواهد كرد كه جایگزین بدنه اتصال پیرس كنونی خواهد شد. در این جایگاه، ابزارهای علمی و محموله‌های مورد نیاز برای اتصال به ایستگاه به همراه نواحی كار و استراحت برای فضانوردان فراهم خواهد شد.

موشك روسی پروتون این اتاقك را به ایستگاه حمل كرده، همچنین بازوی روباتیك اروپا را نیز به این ایستگاه انتقال خواهد داد كه به بخش روسی ایستگاه برای كمك به كار در بخش بیرونی ایستگاه متصل خواهد شد.

 نقاط عطف كاوش سیاره‌ای

بسیاری از كاوشگرهای روباتیك كه اكنون در حال بررسی منظومه شمسی هستند، ‌سال آینده به مراحل برجسته‌تری از كار خود خواهند رسید. برای مثال مدارگرد كاسینی كه از سال 2004 در مدار سیاره زحل قرار دارد، سال آینده به كاوش در قمرهای تیتان و انسلدوس و همچنین قمرهای دورتر دیگر در اطراف این سیاره از جمله هلن، میماس، جانوی،‌ پولیدئوس، تلستو، پالین و دیون خواهد پرداخت.

ماموریت مسنجر ناسا نیز كه امسال وارد مدار سیاره ناهید شده، به پژوهش نزدیك و دقیق خود از این نزدیكترین سیاره به خورشید ادامه خواهد داد.

ماموریت نیو هورایزن این سازمان نیز كه در سال 2006 به فضا پرتاب شده، از سایر فضاپیماهای تاكنون به سیاره پلوتو نزدیكتر خواهد شد. این فضاپیما قرار است در سال 2015 به مقصد خود رسیده و به بررسی سیاره كوتوله پلوتو و قمرهای آن بپردازد. نیو هورایزن اكنون از مدار اورانوس گذشته و تا سال 2014 از مدار نپتون نیز عبور خواهد كرد.

 حضور دائمی انسان در فضا

این هدف آن چنان دور به نظر نمی‌رسد؛ چرا كه سازندگان ایستگاه فضایی از سال 2000 به انجام این كار مشغول بوده و فضانوردان را برای نگهداری از ایستگاه و انجام آزمایشات علمی به این مدارگرد اعزام كرده‌اند.

با وجود پایان برنامه 30 ساله شاتل ناسا، این سازمان انتقال فضانوردان و محموله‌های تداركاتی لازم را تا حداقل سال 2020 به ایستگاه فضایی ادامه می‌دهد.

در سال 2012 قرار است 12 فضانورد در چهار ماموریت مختلف به ایستگاه فضایی منتقل شوند. این فضانوردان هر كدام مدت حدود شش ماه را برای تحقیق و كار در فضا در این مدارگرد باقی خواهند ماند. 

منبع: ایسنا

باتشکر از


http://www.hupaa.com

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 7 دی 1390    | توسط: puma m h    |    | نظرات()